Výstava v pasáži Paláce Lucerna

 

Jan Kaplan: Bohumil Hrabal ve fotografii

28.3. - 28.5.2014    vstup volný

Dokumentarista a filmovyĚ? režisér Jan Kaplan, kteryĚ? už po řadu desetiletí žije a tvoří ve Velké Británii se v 60. letech s Bohumilem Hrabalem setkal ještě jako student ve spisovatelově příbytku v libeňské ulici Na Hrázi č. 24, kteryĚ? navštívil se spolužákem Michalem Ajvazem. Kaplan zajisté netušil, že v roce 1990 Hrabalovi poslouží jako průvodce v LondyĚ?ně a česko-britskyĚ? režisér na tento neobyčejnyĚ? den vzpomíná, jako by to bylo teprve včera. StejnyĚ? pocit má i ohledně posledního setkání se spisovatelem na podzim 1996 v pivnici U Zlatého tygra, kde Bohumila Hrabala vyfotografoval u jeho obvyklého stolu.

Kniha se slevou 25% je k zakoupení v pokladně kina Lucerna.


Velký sál Lucerna

Velký sál Lucerny

Lucerna Music bar

Kino Lucerna

 

 Taneční škola H. a F. Karasovi

taneční klub Lucerna Praha při vystoupení

Výstava v kavárně Lucerna

PAVEL VIMPEL: Esence barev

Kavárna Lucerna /Vodičkova 36, Praha 1/ denně od 10 do 24 hodin /vstup volný/

výstava je prodejní    více o autorovi

 

Dovolujeme si Vám představit jedinečný fotografický cyklus z prostředí Indie, který bude od 14.3. do 9.4.2014 k vidění v prostorách pražské kavárny Lucerna.

Podstatou fotografického cyklu Pavla Vimpela nesoucí název „Esence barev“ je primárně snahou o zachycení osobních příběhů, které se odehrávají v širokém spektru nejrůznějších, pro obyvatele typických prostředí. Atmosféra je umocněna škálou rozmanitých barev, všudypřítomnou chudobou a značnými kulturními specifiky, která jsou toliko v kontrastu ke kultuře západní.

Pěšky či rozličnými dopravními prostředky, procestoval po Indii během tří měsíců na 10 000 kilometrů, kde tak poznal odlišnosti jednotlivých států a mentalitu jejich obyvatel, a to jak v turisticky vytěžovaných oblastech, tak i místa, kde „bílý turista“ je stále spíše raritou a tím pádem se mu dostává i vřelejšího přístupu od místních obyvatel. Pozornost si zasloužila především téměř až pohádková sytost barev, široké spektrum vůní a staletí budovaná osobitá orientální kultura. Ta se ale bohužel díky touze po konzumním životním stylu západu, (paradoxně ale i turismu samotnému) pomalu vytrácí. Její pozůstatky se proto snažil zachytit a uchovat v panenské podobě pro ty, kteří její specifickou krásu a autenticitu již nebudou mít v budoucnu možnost zažít.

To co na fotkách již vidět není, jsou situace a okamžiky, které jsou nedílnou součástí cestování a dělají z návštěvy Indie opravdu nezapomenutelný zážitek a to jak v pozitivním, tak občas bohužel i v negativním slova smyslu. Většina začínajících cestovatelů po Indii se nevyhne mnoha peripetiím, ať už se jedná o místní značně neefektivní byrokracii, chaotickou dopravu, přetíženou a zanedbanou infrastrukturu, výstřední zvyklosti, všudypřítomné žebráky a další na turisty číhající „pasti“. Ty představují nejčastěji výjimečně vynalézaví, na turisty zaměření podvodníci, což jsou zejména řidiči motorikš a různí „poskoci“ hoteliérů pracující pro místní cestovní agentury.

Pokud se však i přes tyto nástrahy člověk nenechá otrávit, může si plněji užívat jedinečnou krásu přírody, pohostinnost místních obyvatel, na mopedu zažít vzrušující okamžiky na silnicích podobající se spíš autodromu či si v Bombaji zahrát ve filmu pro Bollywood.

Indii můžete milovat i nenávidět současně a tato ambivalence pocitů dělá z Indie právě tolik zajímavou zemi, kterou s nutnou dávkou pevných nervů rozhodně stojí za to navštívit!

 

Kulturní nabídka
Kino Lucerna
Restaurace a kavárny
Pasáž
Catering a kongresové služby
Pronájmy
O Lucerně
Info
Lucerna

Pokud vás zajímají již proběhlé akce, je k dispozici též archiv kulturních událostí.