Sledujte aktuální dění v Pasáži Lucerna. Vždy čerstvé zásoby aktualit pro vás připravuje Prokop Havel.


Doporučujeme

Zažijte Severskou filmovou zimu v Lucerně!

Drsný severský humor, syrová dramata, mrazivé detektivní příběhy a překrásná skandinávská příroda. To vše nabídne 6. ročník festivalu Severská filmová zima, který se v kině Lucerna koná od 15. do 21. února. 

„Na festivalu uvedeme více než desítku snímků, na jejichž vzniku se podíleli oblíbení severští spisovatelé,“ přibližuje Tereza Lysá. Prvním filmem je Erlend Loe, který debutoval roku 1993 knihou Tatt av Kvinnen. Na motivy knihy vznikla komedie režiséra Pettera Næsse Uchvácen ženou, kterou bude letošní festival 15. února v pražském kině Lucerna zahájen za účasti Erlenda Loea.

Českým čtenářům dobře známý Jo Nesbø napsal ve spolupráci s režisérem Magnusem Martensem scénář ke krimi komedii Jackpot. Podle jeho další knihy Lovci hlav natočil Morten Tyldum úspěšný thriller, který byl distribuován do 50 zemí, což je pro norský film rekord.


Mezi filmové novinky uvedené na festivalu patří jednoznačně finský počin Porodní bába, natočený na motivy románu Katjy Kettu. Hlavní role se výborně zhostila Krista Kosonen. Příběh je ojedinělým ztvárněním palčivé a rozporuplné kapitoly v dějinách Finska.  Za zmínku také stojí islandské snímky Harry a Heimir a vítězný film loňského Febiofestu Život v akvárku.

 Na žádost diváků festival znovu přináší silné drama Nikdy neotírej slzy bez rukavic o gay komunitě ve Švédsku v 80. letech minulého století, v době, kdy se objevila tehdy ještě neznámá nemoc AIDS.

Tajným tipem organizátorů festivalu je drsný thriller Vymahač, ve kterém režisér Trygve Allister Diesen uvažuje o tom, kam je člověk schopen zajít pro ochranu svých nejbližších.

 Festival se dlouhodobě snaží vyjít vstříc i divákům se sluchovým postižením. Všechny filmy jsou opatřeny barevně upravenými titulky. Každá důležitá postava má svou barvu titulků.

Další materiály a informace o jednotlivých filmech zde.

Podívejte se na program festivalu.

FOTO: www.sfklub.cz

Štěpánská 61|116 02 Praha 1|www.lucerna.cz|lucerna@lucerna.cz|tel.: +420 224 224 537