« ZPĚT NA PROGRAM

Říjen 2019

dnes

Kulturní program   >   Galerie Lucerna   >   Andrew Lass: MÍSTO ČASU II.

Andrew Lass: MÍSTO ČASU II.

Andrew Lass: MÍSTO ČASU II.

Galerie Lucerna

Od: Úterý 01.10.2019

Do: Pátek 15.11.2019

Galerie Lucerna vás zve na výstavu Andrew Lasse MÍSTO ČASU II. Výstava potrvá od 1. října do 15. listopadu. Otevírací doba galerie pondělí až pátek od 16 do 20 hodin. Vstup Volný.

 

 

Andrew Lass, básník, esejista, fotograf, výtvarník a překladatel, se narodil v New Yorku, vyrostl v Praze a žije v Massachusetts (USA), kde působil mnoho let jako profesor antropologie na Mount Holyoke College. Členem pražské surrealistické skupiny byl od roku 1968 do roku 1973, kdy byl normalizačními úřady z Československa vyhoštěn. Ke skupinové aktivitě se opět vrací od roku 1990. Své texty píše jak v češtině, tak v angličtině. Kromě odborných prací publikoval v časopisech Analogon, Labyrint, Host, Vesmír aj. Samostatně vydal sbírky poezie Hra na slepou bábu / Mandala (1995), Žalozpěv Isodory Ducassové (2000), Hrdlořezy a zvukomalby (2012) a v roce 2016 sbírku poezie a kreseb Zdrobněliny. Výběr česky a anglicky psané poezie, včetně opraveného vydání Mandaly, vyšel ve sborníku k stejnojmenné výstavě Nemožnosti dialogu (Moravská zemská knihovna, Brno, 2017). Je také zastoupen v několika básnických antologiích. Rozhovor s básníkem Allenem Ginsbergem a povídka Julius byly publikovány v časopise Massachusetts Review (1998, 2003). Samostatné výstavy: Pražské anonce (Galerie Vyšehrad, 2002 a Knihovna FFMU, Brno, 2005), Na příkrém břehu snu (Vlastivědné muzeum v Olomouci a Moravská zemská knihovna, Brno, 2014), Rozjímání (Památník Terezín, 2014), Zdrobněliny (Galerie Emila Juliše v Černčicích u Loun, 2014), Nemožnosti dialogu (2017) aj. Současná výstava je koncipována v duchu knížky odborných esejů Místo času, která vyšla v roce 2014 při příležitosti udělení ceny VIZE 97.

Andrew Lass řekl o výstavě:

Všechny fotografické záběry jsou od jakživa pouze momentky! Minimální je rozdíl v délce expozice, mnohem větší rozdíl činí doba vyčkávání, někdy trpělivého fotografa (Josef Sudek si počkal na ten správný oka-mžik i třebas rok), jindy netrpělivého novináře – než se zmáčkne spoušť. Čas protíná místo a pohlcen mizí jak v zátiší, tak v akční fotografii. Namísto času, spočívá magická síla fotografie v její schopnosti zachytit právě místo času! Mé fotografie nejsou aranžované, jde vždy o rovnice o několika náhodných setkáních, mě a mého fotoaparátu na místě, kde se neúmyslně sešly věci a lidé, stopy plynutí jiné doby, ironické kompozice stesku i smíchu. Proto také uvádím jen jejich místo, bez názvu či vročení. V době, kdy skoro každý pobíhá a mačká svůj mobil v mylném domnění, že lépe uvidí, až se na momentky podívá znova ve svém nekonečném památníku, je třeba připomenout, že byla kdysi doba, kdy umět lépe vidět vyžadovalo učit se v klidu čumět. Smysl mých fotografií vězí v úmyslné komplexitě možných příběhů a zvláštních pocitů, které se Vám rozevřou jak vějíř, jako všednost sama, která se nám ztrácí v nedohlednu jen proto, že dnes zapomínáme, jaké to je jen tak trvat, vydržet chvíli stát.

Zde vystavené fotografie z let 1990 až 2018 jsou tištěné digitálně (Epson SC P800), většina byla focena (Olympus a Canon) a vyvolána klasickou metodou na film, novější na digitální fotoaparát (Fujifilm X-T1). Fotografie nikdy nejsou digitálně dál zpracovávané. Připadá mi, že dnes je třeba zachovat některé fotografické vady (expozice, špatná optika, rozostření, zrno, skvrny a škrábance a nechtěné osvětlení svitku), abychom si připomněli materiálnost fotografického řemesla a jeho úžasnou alchymii, dřív než zblbnem úplně v propadlišti   superzaostřené hyperreality.Štěpánská 61|116 02 Praha 1|www.lucerna.cz|lucerna@lucerna.cz|tel.: +420 224 224 537