Koka Fukushima v Praze

Již tento pátek po 17 hodině budete mít možnost v Galerie Lucerna Praha navštívit výstavu prací studentů Prague Sogetsu Study Group pod vedením mistryně Koky Fukushimy.

Vstup zdarma

Více informací zde 

 

V rámci soukromé cesty navštíví Prahu 23. června 2023 mistryně ikebany školy Sogetsu, Koka Fukushima.
Ikebana je japonský styl aranžování květin, jejímž hlavním znakem je linie a nesouměrnost, neboli v japonském pojetí smyslu krásy – dokonalost v nedokonalosti. Škola Sogetsu je jednou ze tří hlavních škol japonského stylu aranže a razí heslo kdokoli-kdykoli-kdekoli.

Koka Fukushima začala studovat ikebanu v 60. letech pod vedením zakladatele školy Sogetsu Sofu Teshigaharou, postupně měla možnost blízce spolupracovat se všemi hlavními vedoucími školy Sogetsu (Kasumi, Hiroshi i aktuální vedoucí Akane Teshigahara). Za posledních čtyřicet let v souvislosti s šířením učení Sogetsu navštívila více než 40 zemí po celém světě, kde vedla dílny i demonstrace aranžování. Za svůj přínos byla oceněna Ministerstvem zahraničí pro přínos na poli prohlubování přátelství mezi Japonskem a zahraničními zeměmi.
Stejně jako jiné japonské disciplíny, i ikebana prorůstá několik oborů. Paní Koka se věnovala také tvorbě objektů z nerezové oceli a titanu, některé z nich putovaly do soukromých sbírek v Thajsku a Indii.
Soukromě i pod hlavičkou Sogetsu uspořádala nespočet výstav v Japonsku, Americe, Indii, Saúdské Arábii a v rámci mnoha evropských zemí také v České republice. Napsala několika knih o ikebaně a květinách.
Mezi její nejvýznamnější úspěchy jistě patří možnost vyzdobit kapli ve Westminster Abbey.
Je ředitelkou asociace učitelů ikebany, vyučuje japonské i mezinárodní studenty v hlavní centrále školy Sogetsu v Tokiu i ve vlastním ateliéru.

Štěpánská 61|116 02 Praha 1|www.lucerna.cz|lucerna@lucerna.cz|tel.: +420 224 224 537